Głośny zasilacz w laptopie XPS L502X

Problemy związane z: Laptop Dell XPS
sp
spoko
Posty: 34
Rejestracja: 06 sty 2012, 13:46

Głośny zasilacz w laptopie XPS L502X

Postautor: spoko » 06 sty 2012, 16:35

Witam wszystkich. Mój zasilacz do laptopa burczy i czasami pyka. Mam wrażenie jakby cos się w nim smażyło chociaż nie śmierdzi. Moglibyście sprawdzić u siebie i odpisać.


XPS L502X
sp
spoko
Posty: 34
Rejestracja: 06 sty 2012, 13:46

Re: Głośny zasilacz w laptopie XPS L502X

Postautor: spoko » 09 sty 2012, 20:12

Muszę dopisać - zadzwoniłem do pomocy technicznej Dell i serwisant po dosłownie kilkusekundowej rozmowie stwierdził, że jutro mi przyśle nowy zasilacz. Stary mogę zużyć we własnym zakresie. Brawo Dell - jest to coś niebywalego.


XPS L502X
mi
mithral
Posty: 5
Rejestracja: 09 sty 2012, 21:27

Re: Głośny zasilacz w laptopie XPS L502X

Postautor: mithral » 03 lut 2012, 11:47

Pod jaki numer dzwoniłeś? ja mam ten sam problem ale od 3 dni dzownie czekam po 5 minut i nikt się nie odzywa


sp
spoko
Posty: 34
Rejestracja: 06 sty 2012, 13:46

Re: Głośny zasilacz w laptopie XPS L502X

Postautor: spoko » 03 lut 2012, 15:09

Numer telefonu:
022 57 95 700 - też trochę czekalem na połączenie.


XPS L502X
mi
mithral
Posty: 5
Rejestracja: 09 sty 2012, 21:27

Re: Głośny zasilacz w laptopie XPS L502X

Postautor: mithral » 15 lut 2012, 12:25

ja sie nie dodzwoniłem, czekałem 10 minut i nic, ale maila wysłałem na który po 5 dniach odpowiedzieli. Podobno maja mi wysłac nowy zasilacz ale to się okaże bo jeszcze nic mi nie odpisali


sp
spoko
Posty: 34
Rejestracja: 06 sty 2012, 13:46

Re: Głośny zasilacz w laptopie XPS L502X

Postautor: spoko » 17 lut 2012, 10:41

Napisz jak sprawa się zakończyła


XPS L502X
mi
mithral
Posty: 5
Rejestracja: 09 sty 2012, 21:27

Re: Głośny zasilacz w laptopie XPS L502X

Postautor: mithral » 21 lut 2012, 18:57

Sprawa zakończyła się super. Nie dodzwoniłem się oczywiście do serwisu. Napisałem maila. Opisali w ciągu 3 dni. Po podaniu adresu do wysyłki nowego zasilacza minął 1 dzień i miałem nowy zasilacz. Gdyby nie marny kontakt telefoniczny w skali ocenił bym dział wparcia techniczego na 10/10. Starego zasilacza nie kazali oddawać.


ma
maciek-n
Posty: 7
Rejestracja: 23 kwie 2012, 14:43

Re: Głośny zasilacz w laptopie XPS L502X

Postautor: maciek-n » 23 kwie 2012, 14:55

Moje doświadczenia z zasilaczem do XPS L502X są niezbyt dobre. Oryginalnie otrzymałem zasilacz o numerze modelu BA130PE1-00, który to po pewnym czasie zaczął piszczeć i skwierczeć. Po skontaktowaniu się z numerem podanym w tym wątku, otrzymałem nowy zasilacz oznaczony numerem FA130PE1-00, jednak on również zaczął wydawać niepokojące dzwięki. Po 2 tygodniach zaczął piszczeć gdy komputer znajdował się w stanie uśpienia, a podczas obciążenia (karta graficzna pracująca na wysokich obortach) słyszalne były wyraźne trzaski. Ponownie skontakowałem się z pomocą techniczną, ale jedyna ich rada to było wysłanie mi kolejnego zasilacza (FA130PE1-00). Niestety zasilacz, mimo, że nowy, również hałasuje. Ponowny kontakt z obsługą był bezcelowy, gdyż pan z pomocy technicznej poradził mi, abym poczekał aż trzeci zasilacz zacznie jeszcze bardziej hałasować.

Moim pytaniem jest, czy zasilacz o modelu FA130PE1-00 działa poprawnie z waszym laptopem, a jeśli ktoś miał podobny problem do mojego, to jak rozwiązał go z pomocą techniczną. Z góry dziękuję za pomoc.


DELL XPS L502X
sp
spoko
Posty: 34
Rejestracja: 06 sty 2012, 13:46

Re: Głośny zasilacz w laptopie XPS L502X

Postautor: spoko » 24 kwie 2012, 18:34

FA1130PE1-00 to zasilacz który dostałem na wymianę od della i do tej pory działa bez uwag z moim laptopem (L502X). Widać, że zasilacze to słaby punkt Della. Co będzie jak skończy się gwarancja. Można wtedy zajrzeć do środka psującego się zasilacza i zobaczyć co jest przyczyną skwierczenia.


XPS L502X
ma
maciek-n
Posty: 7
Rejestracja: 23 kwie 2012, 14:43

Re: Głośny zasilacz w laptopie XPS L502X

Postautor: maciek-n » 24 kwie 2012, 19:46

Nie omieszkałem rozebrać pierewszego zasilacza o numerze BA130PE1-00. Problemem wydaje się być mały transformator (albo cewka, trudno je czasem odróżnić) zaraz przy wtyku kabla sieciowego. Zaleciłbym dokładne przyłożenie ucha w tym miejscu (z początku odgłosy są bardzo ciche) i obserwowanie zachowania zasilacza gdy jest obiciążony tzn. wtedy, gdy karta graficzna jest obciążona (trzaski) lub komputer jest w stanie czuwania (piszczenie modulowane jasnością diód - nie żart).

Psikus polega na tym, ze zasilacze są klejone, a w dodatku w całości trzyma je duża ilość pasty termoprzewodzącej. To oznacza, że są nierozbieralne - nie da się ich poskładać spowrotem. Jeśli ktoś jest zainteresowany, to moge wrzucić zdjęcia.

Jestem bardzo rozczarowany poziomem serwisu DELLa, jeśli chodzi o tę konkretną sprawę. Wydaje mi się, że to komputer kwalifikuje się do naprawy już teraz, a nie sam zasilacz.


DELL XPS L502X
sp
spoko
Posty: 34
Rejestracja: 06 sty 2012, 13:46

Re: Głośny zasilacz w laptopie XPS L502X

Postautor: spoko » 24 kwie 2012, 20:38

Trochę mnie załamałeś swoimi spostrzeżeniami. Della kupiłem ponieważ chciałem wypróbować amerykański (chiński) produkt. Po drodze miałem HP, Acera, Asusa. Z żadnym produktem nie mialem problemu. Zasilacz Della to mój pierwszy kontakt z serwisem sprzętowym. Zastanawiam się jak to będzie dalej jeżeli lapek posiada wadę.


XPS L502X
e-
e-help24eu
Dellmania User
Posty: 118
Rejestracja: 29 mar 2012, 18:52

Re: Głośny zasilacz w laptopie XPS L502X

Postautor: e-help24eu » 26 kwie 2012, 20:52

.
Ostatnio zmieniony 29 paź 2012, 09:38 przez e-help24eu, łącznie zmieniany 1 raz.


ma
maciek-n
Posty: 7
Rejestracja: 23 kwie 2012, 14:43

Re: Głośny zasilacz w laptopie XPS L502X

Postautor: maciek-n » 26 kwie 2012, 23:43

@e-help24 Nie będe podejmował dyskusji na temat moich kompetencji. Zasilacz wydaje dźwięki, których nie powinien. Przeczytaj uważniej mój pierwszy post w tym wątku. Jest tam dokładnie sprawa opisana ("słyszalne były wyraźne trzaski"). Dźwięki przy nowych, pachnących zasilaczach są ciche, ale potem stają się drażniące. 3-go zasilacza używam piąty dzień i już zaczyna hałasować. Zasilacza do mojej starej Toshiby (90W) używam 5 lat i nie słychać żadnych z tych odgłosów. Magiczny zasilacz bez trafo? BTW nie upieram się, że to trafo pada, to może być równie dobrze cewka.

Miałem do czynienia z różnymi transformatorami, z małymi i z takimi, które obniżają napięcię w zakładach przemysłowych. Dopuszczalne odgłosy to 'buczenie' 50 Hz i jego harmoniczne. Dla rozjaśnieia tematu polecam lekturę małej broszurki:
http://www.federalpacific.com/literature/drytrans/10transformernoise.pdf
Wszelkie trzaski i skwierczenia oznaczają uszkodzenie/błędy w projekcie transformatora. Osobnym wyjaśnieniem jest to, że Delta Electronics i Flextronics (większość zasilaczy w lapkach) oszczędzają na surowcu i zasilacze w nowych lapkach z założenia mają skwierczeć. Tak, czy inaczej, sądząc z twojej wypowiedzi jesteś chyba elektronicznym ignorantem (informatyk?) skoro uważasz, że piszczący i trzaskający zasilacz w nowym komputerze to coś normalnego.


DELL XPS L502X
sp
spoko
Posty: 34
Rejestracja: 06 sty 2012, 13:46

Re: Głośny zasilacz w laptopie XPS L502X

Postautor: spoko » 27 kwie 2012, 05:33

Mojego zasilacza nie słychać. Przed wymianą skwierczał. Serwisant powiedział podobnie jak maciek-n. Wydaje dźwięki znaczy zepsuty i trzeba wymienić. Nawet nie dyskutował.


XPS L502X
e-
e-help24eu
Dellmania User
Posty: 118
Rejestracja: 29 mar 2012, 18:52

Re: Głośny zasilacz w laptopie XPS L502X

Postautor: e-help24eu » 28 kwie 2012, 19:53

..
Ostatnio zmieniony 29 paź 2012, 09:37 przez e-help24eu, łącznie zmieniany 1 raz.


ma
maciek-n
Posty: 7
Rejestracja: 23 kwie 2012, 14:43

Re: Głośny zasilacz w laptopie XPS L502X

Postautor: maciek-n » 29 kwie 2012, 23:25

@e-help24 To świetnie, że jesteś wykształcony, ale twoje komentarze nie są merytoryczne, a raczej ad personam. Dlatego, jeśli poczułeś się urażony, to przepraszam, ale proszę przenieś się do wątku, w którym będziesz mógł komuś w czymś pomóc.

Co do konstrukcji samego zasilacza, nie znam zabiegów jakie konstruktorzy zastosowali w tym konkretnym modelu zasilacza impulsowego, więc moje wypowiedzi mają charakter domniemywań, co jest oczywiście podkreślone w postach. A transformator, to transformator, zasada działania taka sama i tu i tu. I mylisz się, że ta broszurka nijak się ma do tematu zasilaczy impulsowych, gdyż wyjaśnia ona m.in. Tobie, że generowanie tonu przez zasilacz jest normalne, ale już nieregularne trzaski i skwierczenie już nie. Przeczytałeś, czy tylko obejrzałeś obrazki?

Żeby nie być gołosłownym, poszperałem jeszcze trochę, i to co mówi Wikipedia na ten temat: http://en.wikipedia.org/wiki/Switched-mode_power_supply (osobną kwestią jest poziom zaufania do niej jako do źródła, ale w tym przypadku hasło jest opracowane wydaje mi się dość dobrze). Cytuję porównanie:

Acoustic noise

Linear power supply::
Faint, usually inaudible mains hum, usually due to vibration of windings in the transformer or magnetostriction.

Switching power supply:
Usually inaudible to most humans, unless they have a fan or are unloaded/malfunctioning, or use a switching frequency within the audio range, or the laminations of the coil vibrate at a subharmonic of the operating frequency.

Notes:
The operating frequency of an unloaded SMPS (switched-mode power supply) is sometimes in the audible human range, and may sound subjectively quite loud for people who have hyperacusis in the relevant frequency range.


Więc jeśli jestem w stanie się zgodzić, że nieobciążony zasilacz może wydawać ton, który dla innych może być niesłyszalny (dla mnie drażniący, nie tylko w tym przypadku), czy nawet z tym, że obciążony zasilacz wydaje jakiś inny stały ton (harmoniczne/subharmoniczne), to trzaski i skwierczenia są niedopuszczalne IMHO.


DELL XPS L502X

Wróć do „Laptopy Dell XPS”

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]