Dell Inspiron 5521 Problem z wydajnością w grach.

Problemy związane z: Laptop Dell Inspiron
Se
Seba97
Posty: 15
Rejestracja: 14 lis 2014, 23:48

Dell Inspiron 5521 Problem z wydajnością w grach.

Postautor: Seba97 » 15 lis 2014, 00:10

Witam.

Po ponownym zainstalowaniu Windowsa 8.1 mam problem z wydajnością laptopa w grach. Chodzi głównie o to że w grach które na tym sprzęcie działały bez problemów jeszcze przed ponownym zainstalowaniem systemu - teraz występują problemy. Głównie widać bardzo duży spadek fps w grach co doprowadza do braku płynności i klatkowania gier. W dodatku obraz stał się mocno rozmazany i nie wiem dokładnie czym to może być spowodowane. System instalowałem z bootowalnego pendrive'a jednak podczas instalacji sformatowałem tylko partycje na dane. Partycji Recovery nie ruszałem w ogóle. System zainstalował się bezproblemowo. Także wszystkie sterowniki w tym również do kart graficznych instalowałem ze strony producenta laptopa. Podejrzewam że przyczyna leży po stronie którejś z kart graficznych (albo Intela HD 4000 albo Radeona HD 8730M) oraz ewentualnie sterowników chodź nie wiem dlaczego skoro wszystkie stery instalowałem ze strony producenta laptopa pod system Win 8.1 64 Bitowy.

Proszę Was o pomoc co mam teraz robić aby przywrócić wydajność gier do stanu jeszcze z przed ponownej instalacji Windowsa.

Z góry dziękuję.


Se
Seba97
Posty: 15
Rejestracja: 14 lis 2014, 23:48

Re: Dell Inspiron 5521 Problem z wydajnością w grach.

Postautor: Seba97 » 15 lis 2014, 10:27

Odświeżam temat. Niech mi ktoś pomoże ale nie po tygodniu czy miesiącu. W końcu od tego jest to forum. Bardzo zależy mi na wyeliminowaniu problemu.


Ka
Karoolcia
Dellmania SuperUser
Posty: 262
Rejestracja: 03 wrz 2014, 15:20

Re: Dell Inspiron 5521 Problem z wydajnością w grach.

Postautor: Karoolcia » 15 lis 2014, 10:32

Witaj ;)
Ustawiałeś w Catalyst Control Center gry, a dokładnie w Przełączaniu grafiki, które chcesz by dobrze chodziły? Bo standardowo gry chodzą na słabszej karcie, czyli na Intel 4000. Żeby ustawić gry musisz kliknąć prawym przyciskiem myszy na pulpit a następnie "konfiguruj przęłączanie grafiki". Powinno Ci wyskoczyć okienko z "Ustawieniami przełączania grafiki dla aplikacji", tam musisz wybierać gry klikając "Dodaj aplikację" a następnie wybierasz w rozszerzeniu ".exe", a następnie kiedy już wybierzesz musisz wybrać czy ma być na "Wysokiej wydajności" (wtedy niezależnie od tego, czy grasz na baterii czy na ładowarce karta AMD będzie aktywna), "Oszczędność energi" (wtedy nie jest aktywna karta AMD) albo "Zależnie od źródła zasilania" (jeśli będzie pod ładowarką będzie aktywna karta AMD, jeśli na baterii to już nie). To powinno pomóc.
Jeśli nadal problem będzie wyskakiwał to należy wrócić do wcześniejszej wersji karty AMD, bo w grach ewidentnie powinna działać ta karta, czyli to ona jest w tej sprawie najważniejsza.


Dell Inspiron 15 3537, 15", Intel Core i7-4500U CPU 1,8 - 3GHz, Windows 8.1 64bit, 8GB RAM, pojemność dysku 1TB, grafika AMD Radeon HD 8850M + Intel HD Graphics 4400.
Se
Seba97
Posty: 15
Rejestracja: 14 lis 2014, 23:48

Re: Dell Inspiron 5521 Problem z wydajnością w grach.

Postautor: Seba97 » 15 lis 2014, 11:57

Witaj:)

Właśnie pierwsze co zrobiłem po instalacji gry to od razu dodałem ją w panelu sterowania AMD i ustawiłem na "Wysoka wydajność" w dziale "Ustawienia przełączania grafiki dla aplikacji" jednak ani to nie pomaga. Próbowałem nawet ustawiać różne poziomy zasilania z baterii oraz poziomy zasilania zewnętrznego (w moim przypadku zasilacz) jednak ani to nie pomogło (podłączyłem laptopa do zasilania zewnętrznego). W panelu AMD jak i w panelu Intel ustawione mam wszystko na "Maksymalna wydajność" jednak bez skutku. Gra nadal mocno straciła na wydajności, fps'y mocno zmalały a sam obraz na przykład podczas obracania kamerą w grze wydaje się być mocno rozmazany. Zabawa z ustawieniami graficznymi w grze także nie przynosi jakichkolwiek efektów. Nie ma różnicy czy ustawię wszystko na najniższą czy wysoką jakość. Próbowałem także inne wersje sterowników pod karty Intel HD 4000 oraz pod karty AMD Radeon HD 8730M jednak również bez skutecznie. Usunąłem wszystkie sterowniki a następnie zainstalowałem na nowo ze strony producenta (bo myślałem że to ich wina). Instalowałem je w różnej kolejności: Najpierw do Intela, później do AMD a także odwrotnie. I nic. Zero polepszeń. Już mam takie wrażenie że grafika dedykowana (ta od AMD) w ogóle nie działa i nie wiem co mam dalej robić. Próbowałem już wszystkich opisanych przeze mnie sposobów jakie wpadły mi do głowy. Męczyłem się z tym cały dzień jednak na marne. Bardzo proszę o pomoc. Boję się że podczas instalacji systemu i sterowników coś się mogło popsuć:(

Już mnie to szlak trafia!


Se
Seba97
Posty: 15
Rejestracja: 14 lis 2014, 23:48

Re: Dell Inspiron 5521 Problem z wydajnością w grach.

Postautor: Seba97 » 15 lis 2014, 12:16

Na wszelki wypadek zrobiłem parę screenów jak to u mnie wygląda. Proszę rzucić na to okiem: http://imgur.com/OeviP6m,nmkkKOq,wks4DE ... ,e9rmxmb#0 jest 7 screenów. Sam nie wiem co mam dalej robić. Jak na moje oko to wszystko jest dobrze ustawione...ehh..chyba zacznę zbierać na konsole. Przynajmniej nie trzeba się niczym przejmować aby grać komfortowo. Póki co dalej zastanawia mnie co może być nie tak ? Przecież stery są ze strony producenta wszystkie to tym bardziej powinno być dobrze - niestety: Jest gorzej niż myślałem...jest beznadziejnie !

EDIT: Mam jeszcze jedno pytanie: Skoro podczas instalacji Windows 8.1 na nowo, sformatowałem TYLKO partycje C, D i G ale NIE SFORMATOWAŁEM partycji RECOVERY, jest jakaś możliwość odtworzenia partycji przywracania (recovery) i ewentualna możliwość powrotu do systemu jeszcze z przed ponownej instalacji Windowsa 8.1 ? Dodam że przed instalacją na nowo Windowsa 8.1 wszystko było w porządku. Gry działały jak powinny jednak do formatu zmusił mnie powolny start systemu i czasami zamulanie systemu. W sumie już bym wolał długi start systemu niż mieć laptopa na którym nie można spokojnie nawet zagrać w grę...no to się doigrałem...

Pomocy!


Ka
Karoolcia
Dellmania SuperUser
Posty: 262
Rejestracja: 03 wrz 2014, 15:20

Re: Dell Inspiron 5521 Problem z wydajnością w grach.

Postautor: Karoolcia » 15 lis 2014, 14:04

Czyli z kartami graficznymi jest wszystko w porządku. W Gothic 1 i 2 oraz z dodatkiem Noc Kruka było podobnie, jednakże to gry starszej daty więc nowszy system dobrze nie współgrał z nimi więc trzeba było pobrać specjalny "fix" aby zaczął działać. Ze Skyrim'em również było podobnie - gra wolniej działała choć zmieniało się grafikę i na karcie AMD oraz na Intel, tak samo jak w grze ale i tak powoli szła. Jednak dopiero gdy się ustawiło grę aby działała w okienku to gra "nie zamula" ani nie ma z nią żadnych problemów. Dlatego ustaw w ustawieniach gry aby gra działała w okienku - będzie lekko denerwowała ramka (ale jest na maksymalnie, tylko widać kawałek ramki u góry z napisem gry, ale po czasie można się do tego przyzwyczaić.
Niestety takie są uroki Windows'a 8.1... Ale myślę że stworzą specjalny fix (tak jak w przypadku Gothic) aby gra działała poprawnie, ewentualnie zrobią jakieś poprawki.
A jak instalowałeś nowe sterowniki? Czy przy Intel jak i również przy AMD usuwałeś WSZYSTKIE programy do nich powiązane, restartowałeś laptopa a następnie instalowałeś od nowa? Ludzie właśnie popełniają tutaj błąd, ponieważ odinstalowywują sterowniki i programy do nich przystosowane i nie restartują laptopa po tej operacji, przez to sterowniki nie będą chodzić tak jak powinny, tylko z błędem. Jeśli tak nie postąpiłeś to zrób jeszcze raz, a jeśli Ci to nie pomoże to w grze zrób tak, jak wyżej doradziłam.

Znalazłam filmik jak użytkownik yt przywraca system, jednakże jest o 7, myślę że Windows 8 jest na podobnych zasadach - http://www.youtube.com/watch?v=m3Mbq7eRUfQ.


Dell Inspiron 15 3537, 15", Intel Core i7-4500U CPU 1,8 - 3GHz, Windows 8.1 64bit, 8GB RAM, pojemność dysku 1TB, grafika AMD Radeon HD 8850M + Intel HD Graphics 4400.
Se
Seba97
Posty: 15
Rejestracja: 14 lis 2014, 23:48

Re: Dell Inspiron 5521 Problem z wydajnością w grach.

Postautor: Seba97 » 15 lis 2014, 15:01

Uruchomiłem grę w oknie jednak bez żadnych zmian. Nadal mało fps, brak płynności, nadal "szarpie" grą a w dodatku powstaje dziwny, bardziej "symulowany" efekt rozmycia podczas ruchu. Czyli ogólnie mówiąc sytuacja jest nadal taka sama co w przypadku trybu pełnoekranowego. Nie da się grać. Jednak to nie problem gry ponieważ jest to tytuł z 2011 roku (Saints Row: The Third). Ogólnie jeszcze wcześniej przed reinstalacją systemu ta gra problemów nie miała. Dodam także że wcześniej również korzystałem z Windows 8.1 tyle że system wydłużył start systemu i przymulał co było denerwujące. To dla tego skorzystałem z narzędzia Microsoftu http://windows.microsoft.com/en-us/wind ... resh-media do tworzenia obrazu systemu a następie za pomocą tego narzędzia wykonałem bootowalnego pendriva z systemem. Jednak to był błąd bo teraz po świeżym formacie i świeżej instalacji systemu, wgraniu wszystkich sterowników ze strony Della sytuacja w grach pogorszyła się o ból głowy. Ogólnie system teraz śmiga. Nie ma zwiech, zamulania itp. Jednak cały czas bardzo niepokoi mnie sytuacja w grach. Przed chwilą skończyłem instalować nawet Sleeping Dogs z 2012 roku i co ? I d***. Wcześniej tak samo gra działała a teraz uruchamia się tylko menu główne. Gdy kliknę w "Nowa gra" to gra tylko przez 2-3 sekundy się wczytuje a później jakby zawiesza się na amen a sam menedżer zadań pokazuje dobrze znane "brak odpowiedzi". Już nie mam do tego siły co może być nie tak...


Ka
Karoolcia
Dellmania SuperUser
Posty: 262
Rejestracja: 03 wrz 2014, 15:20

Re: Dell Inspiron 5521 Problem z wydajnością w grach.

Postautor: Karoolcia » 15 lis 2014, 16:04

Również posiadam Windows'a 8.1 i jak narazie nie miałam żadnych problemów z grami (oprócz Skyrim'a i Ghotic'a, ale udało się je wyeliminować). W sumie też BIOS wpływa na jakość gry, zwiększa fps'y i teraz moje pytanie brzmi - czy aktualizowałeś teraz BIOS? Być może starsza wersja powoduje błąd. Więc pobierz go od strony producenta Dell'a, zaktualizuj go i problem powinien zniknąć. Ja mam wersję A06 i nie mam żadnych problemów, wszystko śmiga, gry chodzą super. Niestety nie posiadam tych dwóch gier więc nie mogę Ci powiedzieć, czy u mnie tak samo nie działają.
Postaram się coś jeszcze wymyśleć ale jak narazie nic mi nie przychodzi do głowy :)


Dell Inspiron 15 3537, 15", Intel Core i7-4500U CPU 1,8 - 3GHz, Windows 8.1 64bit, 8GB RAM, pojemność dysku 1TB, grafika AMD Radeon HD 8850M + Intel HD Graphics 4400.
Ka
Karoolcia
Dellmania SuperUser
Posty: 262
Rejestracja: 03 wrz 2014, 15:20

Re: Dell Inspiron 5521 Problem z wydajnością w grach.

Postautor: Karoolcia » 15 lis 2014, 16:18

Poczekaj - nie aktualizuj jeszcze BIOS'u.
Nie pomyśleliśmy o ustawieniach ".exe" w grach. Znalazłam artykuł jak powinien poprawnie chodzić Sleeping Dogs : http://uk.ign.com/blogs/arbtheripper/20 ... indows-81/. Zrób podobnie z drugą grą. Jeśli to nic nie da to dopiero wtedy aktualizuj BIOS.


Dell Inspiron 15 3537, 15", Intel Core i7-4500U CPU 1,8 - 3GHz, Windows 8.1 64bit, 8GB RAM, pojemność dysku 1TB, grafika AMD Radeon HD 8850M + Intel HD Graphics 4400.
Se
Seba97
Posty: 15
Rejestracja: 14 lis 2014, 23:48

Re: Dell Inspiron 5521 Problem z wydajnością w grach.

Postautor: Seba97 » 15 lis 2014, 16:44

Bios także aktualizowałem zaraz po ostatnim wgraniu sterowników do grafiki. Jak się łatwo domyśleć, nic to nie dało. Mam bios A12. Niestety ale co bym już nie zrobił, nie zaktualizował, nie pozmieniał itp to zawsze jest to samo. Szczerze mówiąc to ja zawsze byłem sceptycznie nastawiony na Windows 8 czy 8.1. No ale niestety...kiedy kupowałem laptop w sklepie RTV Euro AGD w styczniu tego roku, nie było już modeli z udanym i ładnym Windows 7 lub ciężko je było dostać. No cóż...pomimo tego że mój stacjonarny komputer z Windows 7 odmówił posłuszeństwa (padła płyta główna i zasilacz) postanowiłem kupić laptopa. Niestety byłem zmuszony przestawić się na system 8 ponieważ jak już wyżej wspomniałem, nie było żadnego wyboru z Windows 7 (no chyba że w sklepach internetowych ale zakupy przez internet to nie dla mnie). Chciałem nowy sprzęt, zdecydowałem się na tego Della ponieważ propozycja z I5, 8 GB ramu i dyskiem 1TB mocno kusiła w cenie 2499 zł. Teraz mam efekty jakże piękny jest Windows 8 ! Tak szczerze mówiąc to laptop już przeżył 3 formaty w ciągu 11 miesięcy bo zawsze po dłuższym używaniu Ósemki powstawały nowe problemy. Pierwszy format zawitał tuż kilka dni po zakupie gdyż laptop mulił jak cholera już po 2 dniach użytkowania. W dodatku mnogość nie potrzebnych programów od różnych producentów (CyberLink itp) które nie były mi do niczego potrzebne. Zareklamowałem laptopa w sklepie, tam mi powiedziano że muszą całkowicie go zresetować i zainstalować system w "tradycyjny" sposób. Na drugi dzień laptop był już gotowy. Niestety śmieci w postaci niechcianego oprogramowania nie usunięto. Musiałem usuwać ręcznie. Przez dłuższy okres czasu używało się go w miarę dobrze aż do maja kiedy znów zaczęło mu odwalać - głównie zamulanie, zaniki internetu na Wi-Fi itp. Na dodatek "kochany" Windows 8 od tak postanowił odmówić posłuszeństwa. Mówiąc krótko: System się sypał. Zaczął sypać błędami a aplikacje metro w ogóle nie działały. Postanowiłem że już nie wrócę do sklepu w którym kupiłem laptopa a oddam go do serwisu blisko mojego domu. Oddałem, powiedziałem o co mi chodzi. Drugi formacik. Facet wgrał czyściutkiego Windowsa 8,1 bez żadnego dodatkowego syfu. Zainstalował nawet wszystkie sterowniki. Po dwóch dniach laptop był do odebrania z serwisu. Wszystko hulało aż miło jednak znowu do czasu. We wrześniu znowu zaczął odwalać. Wydłużył start systemu o ponad minutę! W dodatku znowu zaczęło zamulać cholerstwo! Tym razem postanowiłem się nie poddać i osobiście postawić system od zera. Zrobiłem to w sposób opisany wcześniej. I tak właśnie porypała się sprawa z płynnością w grach! Trzeci format i mam już tego serdecznie dosyć. Gdy na stacjonarnym komputerze używałem Windowsa 7 nawet nie miałem pojęcia co to problemy z systemem! Po przejściu na laptopa z Windows 8 zaczęło się coś dziać. Od tego czasu mam po dziurki w nosie tego systemu! Niestety na Siódemkę nie mogę zmienić ponieważ Panowie z RTV powiedzieli mi że jeśli to zrobię, stracę gwarancję na sprzęt...ehh...wiem że się rozpisałem ale taka jest prawda. Ten system to koszmar...


Se
Seba97
Posty: 15
Rejestracja: 14 lis 2014, 23:48

Re: Dell Inspiron 5521 Problem z wydajnością w grach.

Postautor: Seba97 » 15 lis 2014, 16:56

Już sam nie wiem co mam robić...co prawda zbliżają się Święta więc do tego czasu musiałbym poszukać sposobu na rozwiązanie mojego problemu z grami, ale wiem że sam nie dam rady tego zrobić ponieważ próbowałem już na prawdę wszystkiego co tylko wpadło mi do głowy...coś czuję że jeszcze w tym miesiącu będę zmuszony wydać kolejne 80 złotych na wgranie systemu i sterowników w serwisie (to nie serwis Della dlatego jest płatny). Chyba że do tego czasu coś uda mi się wymyślić...


Ka
Karoolcia
Dellmania SuperUser
Posty: 262
Rejestracja: 03 wrz 2014, 15:20

Re: Dell Inspiron 5521 Problem z wydajnością w grach.

Postautor: Karoolcia » 15 lis 2014, 16:57

Nie wiem właśnie dlaczego masz problemy z Windows 8.1. Może zróbmy tak - podaj mi na PW swój numer gg, lepiej będzie tak coś zrobić, bo tutaj zaśmiecimy forum niepotrzebnymi krótkimi wiadomościami. Odpowiedź i rozwiązanie się poda tutaj po fakcie, niech inni też wiedzą co mają zrobić gdyby mieli podobny kłopot z tym systemem ;)
EDIT : Ewentualnie numer gg podaj tutaj, gdybym nie odpisała.


Dell Inspiron 15 3537, 15", Intel Core i7-4500U CPU 1,8 - 3GHz, Windows 8.1 64bit, 8GB RAM, pojemność dysku 1TB, grafika AMD Radeon HD 8850M + Intel HD Graphics 4400.
Ka
Karoolcia
Dellmania SuperUser
Posty: 262
Rejestracja: 03 wrz 2014, 15:20

Re: Dell Inspiron 5521 Problem z wydajnością w grach.

Postautor: Karoolcia » 18 lis 2014, 21:37

Rozwiązano problem, ale nie wiadomo co byłą przyczyną błędu.
Otóż Windows wykrywał kartę graficzną AMD, jednakże po zainstalowaniu sterowników (sprawdzaliśmy wszystkie, czy któraś z wersji będzie poprawna) wciąż w szczegółach sterownika było "nieznane". Więc wykluczyliśmy sterowniki, został nam BIOS. Powrót do starszej wersji sterownika byłoby ryzykowne dlatego zainstalowano na nowo system. Co jest najciekawsze - BIOS jest tej samej wersji co wcześniej (A12) i po zainstalowaniu wszystkich sterowników komputer jak i gry śmigają szybko, i bezbłędnie. Dlatego podejrzewam, że źródło problemu leżał po stronie Windowsa, być może źle się zainstalował, nie wiem dokładnie. Dlatego innej rady nie mam, jeśli komuś ten błąd wyskoczy (a nikomu tego nie życzę) to jedynym wyjściem zostanie format :)


Dell Inspiron 15 3537, 15", Intel Core i7-4500U CPU 1,8 - 3GHz, Windows 8.1 64bit, 8GB RAM, pojemność dysku 1TB, grafika AMD Radeon HD 8850M + Intel HD Graphics 4400.

Wróć do „Laptopy Dell Inspiron”

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]